Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

pojazd po śmierci właściciela

W jaki sposób wyrejestrować auto po zmarłej osobie?

W motoryzacji jak i w życiu dotykamy również smutnych i bolesnych dla nas tematów. Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której zmagamy się z uregulowaniem spraw spadkowych dotyczących samochodu po zmarłej nam bliskiej osobie, zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu.

Formalności będą się od siebie różniły w zależności np. czy był sporządzony testament? albo czy auto posiadło współwłaścicieli? Być może jesteśmy zmuszeni do jak najszybszego pozbycia się samochodu po zmarłej osobie lub pojazd nie nadaje się do dalszej eksploatacji i musi zostać zezłomowany aby następnie mógł być wyrejestrowany. Przytoczę najczęściej spotykane przypadki i ich rozwiązania.

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela – jak?

W pierwszej kolejności musimy mieć dokument potwierdzający nabytych praw do pojazdu, który przedstawimy w Wydziale Komunikacji, aby się o niego starać – mamy kilka opcji:

Umowa:

Bez kosztowa opcja – Jeżeli w skład spadku nie wchodzi nieruchomość lub przedsiębiorstwo, można na piśmie sporządzić umowę o podział spadku.

Można zapisać, kto pozostanie jedynym właścicielem pojazdu i czy musi on spłacić pozostałych spadkobierców.

Po wszystkim możemy udać się się do Wydziału Komunikacji z opisywaną umową, potwierdzającą naszą własność oraz wnioskiem o przerejestrowanie, dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym pojazdu i kartą pojazdu.

Notarialnie:

Gdy do masy spadkowej zaliczamy nieruchomość lub przedsiębiorstwo to najmniej czasochłonną i skomplikowaną drogą jaka może nam się przydarzyć, będzie zebranie obowiązkowo wszystkich spadkobierców po byłym właścicielu pojazdu. Tych testamentowych, jeżeli był on sporządzony i osób które dziedziczą ustawowo (najczęściej krewni w pierwszej linii) i udanie się do notariusza na wyznaczony termin spotkania.

Notariusz w zgodzie z obowiązującym prawem ustanowi kolejność dziedziczenia wśród spadkobierców i będzie mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia. Samochód będziemy mogli przerejestrować lub sprzedać, dopiero po zakończeniu wszystkich postępowań spadkowych dotyczących zmarłej osoby.

Tym razem dokumenty w Wydziale Komunikacji będą takie same, tylko umowę zastąpi akt poświadczenia dziedziczenia.

Nasza ekspresowa droga może zostać pokrzyżowana, gdy zaczną się spory spadkobierców (nie wstawią się wszyscy), bądź będzie kilka kopii testamentu albo został on sporządzony np. w formie ustnej lub spadkodawca nie miał obywatelstwa polskiego. Notariusz jest zobowiązany do odmówienia przeprowadzenia postępowania spadkowego.

W Sądzie:

Pozostaje nam wtedy droga sądowa(w gratisie kilka dodatkowych miesięcy) i postępowanie w którym zostaną przyznane nam prawa nowego właściciela pojazdu.

Tak na prawdę jeżeli nie zależy nam na błyskawicznym załatwieniu sprawy po śmierci właściciela pojazdu (a w spadku istnieje nieruchomość lub przedsiębiorstwo), to możemy od razu sprawę skierować do sądu rejonowego, ponieważ tu formalności wychodzą trochę taniej niż notarialnie.

Teraz sprawa w Wydziale Komunikacji wygląda identycznie tylko dokument od notariusza zastępuje sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Pojazd posiadał współwłaściciela, jak przerejestrować samochód?

W momencie kiedy jeden współwłaściciel umrze a nie było testamentu, wtedy jego połowa własności ustawowo dzieli się na jego najbliższych. Do uregulowania tej połówki spadku możemy zastosować jedno z powyższych rozwiązań.

Istnieje też rozwiązanie, które można zawrzeć za życia obydwu współwłaścicieli. Mianowicie spisuje się oświadczenie, że po śmierci któregoś z nich całkowita własność do praw pojazdu przechodzi na drugiego współwłaściciela. Rzadko jednak się myśli się o sporządzeniu takiego pisma.

Ubezpieczenie OC

Co się dzieje z polisami OC, AC, NW. W pierwszej kolejności powinniśmy zawiadomić ubezpieczyciela o śmierci właściciela samochodu.

Najczęściej ubezpieczenia dodatkowe np. AC, NW wygasają na koniec obowiązywania umowy z zakładem ubezpieczeniowym. OC również, nie przedłuży się automatycznie, jeżeli podział majątku nie został jeszcze rozstrzygnięty a składka powinna zostać rozłożona na spadkobierców.

Warto sprawdzić do kiedy polisa jest opłacona. Kara w razie, za brak OC również zostanie podzielona na dziedziców samochodu.

Najgorzej wypada współwłaściciel. Kiedy jeszcze osądzanie spadku jest w toku, polisa OC może przedłużyć się automatycznie i on jako jedyny jest odpowiedzialny za terminowe opłacenie składki OC. Spoczywa też na nim obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o śmierci współwłaściciela samochodu.

Zezłomowanie pojazdu

Niekiedy stan samochodu jaki odziedziczymy może pozostawiać wiele do życzenia i pozostaje nam jedynie przekazać auto do kasacji.

złomowanie samochodu
źródło: unsplash.com

Aby cały proces był możliwy, również na stacji demontażu musimy przedstawić którykolwiek z dokumentów wskazujących nas jako właściciela auta (nieważne czy otrzymaliśmy go jako darowiznę w testamencie, mamy współwłasność, lub toczyło się postępowanie w sądzie).

Co ważne auto nie musi być na nas przerejestrowane. Otrzymane zaświadczenie o demontażu pojazdu pozwoli nam finalnie wyrejestrować pojazd (mamy na to 30 dni) i rozwiązać umowę z Ubezpieczycielem a nawet otrzymać zwrot stawki OC za dni w których ona już nie będzie obowiązywała.

Podobne Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.