Przy jakiej temperaturze włącza się wentylator chłodnicy?

przy jakiej temperaturze włącza się wentylator chłodnicy

Obecność wentylatora chłodnicy w naszym samochodzie, najczęściej odczuwamy w upalne dni podróżując w korku. Jesienią i zimą silnik rzadko rozgrzewa się do tak wysokich temperatur. Wystarczy jedynie sprawny, nie zapowietrzony i nie zakamieniony układ chłodzenia.

Chłodnica i inne podzespoły układu chłodzenia spokojnie odprowadzają nadmiar temperatury silnika. Wentylator jest wspomaganiem dla naszej chłodnicy i włączą się przy bardzo wysokiej temperaturze całego układu chłodniczego. Wymusza większą wymianę powietrza przez chłodnicę, studząc płyn i zabezpieczając silnik przed zagotowaniem. Mogłoby to prowadzić do jego uszkodzenia. Jest to taka klima dla naszej chłodnicy.

Kiedy powinien się włączyć wentylator chłodnicy?

Wentylator chłodnicy powinien załączać się, gdy silnik rozgrzewa się do ekstremalnych temperatur i chłodnica będąca sercem układu, nie wydala już ze schładzaniem cieczy w układzie.

Wentylator włączy się, gdy płyn chłodzący silnik osiągnie określoną temperaturę (często powyżej 95 stopni Celsjusza). Wyłączy się, gdy czujnik temperatury płynu, który studzi silnik, spadnie poniżej tej temperatury.

Kiedy auto jest w ruchu, wpadające przez wloty powietrze, samoistnie przelatuje przez chłodnicę. Obniża w ten sposób temperaturę płynu chłodniczego. Kiedy jednak termometry na zewnątrz pokazują grubo powyżej 20 stopni Celsjusza, jadąc w korku lub kiedy auto pracuje na biegu jałowym np. na postoju.

Wiatrak uruchamia się i niczym bohater wkracza do akcji niosąc pomoc kolejno chłodnicy, głowicy i blokowi silnika.

Wentylator chłodnicy nie chce się włączyć?

Jak zdiagnozować, że wentylator uległ awarii i nie chce się załączać?

Warto zwłaszcza w upalne dni, lub jeżeli stoimy długo w korku na jałowym biegu, sprawdzić w jakim położeniu znajduje się wskazówka od temperatury płynu w chłodnicy.

Nie dobrze jak wskazówka jest np. na czerwonym polu. Możemy też mieć informację na wyświetlaczu, że silnik rozgrzał się temperatury 100 stopni Celsjusza a nie słychać jeszcze spod maski pracującego wentylatora.

Jak naprawić wentylator chłodnicy?

Jeśli wentylator nie działa, jest kilka rzeczy, które mogły ulec awarii.

Po pierwsze warto sprawdzić skrzynkę bezpieczników, aby zobaczyć, czy bezpiecznik wentylatora chłodnicy przepalił się. Jeśli tak, należy go wymienić na nowy bezpiecznik.

Następnie należy sprawdzić sam wentylator, czy nie ma żadnych przedmiotów blokujących łopatkom możliwość obracania się. Czy one i obudowa nie są uszkodzone.

Sprawdź czy kable w okolicy wentylatora są sprawne a wtyczki dobrze, ze sobą pospinane.

Na koniec sprawdź poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym silnik i upewnij się, że jest pełny. Jeśli jest niski, dolej więcej płynu.

Innymi problemami z wysoką temperaturą jednostki mogą być np. niesprawny termostat, czujnik temperatury albo rezystor (odpowiada za tempo obracania się wentylatora) czy silnik wentylatora.

Podobne Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.