Ile może wystawać ładunek poza obrys pojazdu – bezpieczne przewożenie

Niepoprawnie załadowany pojazd osobowy

Przejeżdżając obok marketów budowlanych, albo centrów handlowych codziennie spotykamy się z samochodami, z których ładunek wystaje z różnych stron poza obrys pojazdu.

Wolimy zmienić pas, bądź jechać zachowawczo obok tak załadowanego pojazdu i jego kierowcy, który ma ograniczona widoczność wokół siebie. Wiadomo, lepiej nie „nadziać się” na sterczącą, nieoznakowaną metalową rurę.

Polacy jesteśmy kreatywni i wiemy, że nam się zawsze zmieści. Co na to mówią przepisy prawa o ruchu drogowym, jak bezpiecznie przewozić długie, nieregularne przedmioty?

Ile może wystawać ładunek z samochodu osobowego?

Pomimo długiego kombi, złożonego przedniego siedzenia i umieszczenia naszego długiego ładunku po przekątnej wzdłuż wnętrza, dalej nie zamkniemy klapy bagażnika. Jak poprawnie i w zgodzie z przepisami postępować dalej.

  • Jeżeli nasz ładunek będzie wystawał z tyłu pojazdu powyżej 0,5 metra musi on zostać oznaczony czerwoną chorągiewką o rozmiarze 50 x 50 cm, ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wysuniętej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe.
  • Maksymalnie koniec naszego ładunku może znajdować się 2 m od tylnej płaszczyzny pojazdu. Jeżeli mamy coś dłuższego, pozostaje skorzystanie z usług transportowych lub znajomego z dostawczakiem :).
  • Mając bagażnik dachowy możemy spróbować przewieźć lekki ładunek na dachu pamiętając o poniższych regułach. Najdalsza przednia część ładunku, nie może znajdować się dalej niż 0,5 m od przodu pojazdu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego. Ładunek wystający poza przód pojazdu oznacza się pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku.
  • Ładunek wystający z boku łącznie z szerokością samochodu nie może przekraczać 2,55 m. Nie może też jego koniec znajdować się dalej niż 23 cm od bocznej płaszczy auta. Obowiązkowo w okresie niedostatecznej (kiepskiej) widoczności należy umieścić białe światło odblaskowe skierowane do przodu oraz czerwone normalne światło i czerwone światło odblaskowe skierowanym do tyłu auta.

Ile może wystawać ładunek z przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy?

Jeżeli budujemy się, lub często przewozimy rzeczy nie mieszczące się w pojeździe, bądź powodujące niszczenie się wnętrza samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lub wypożyczenie lekkiej przyczepki samochodowej.

Lekka przyczepka do holowania przez samochód osobowy.

W przypadku holowania przyczepy ładunek znajdujący się poza jej bocznym i tylnym obrysem, również regulują przepisy kodeksu drogowego takie same jak w przypadku samochodów osobowych.

Ponadto nie możemy przekroczyć maksymalnego nacisku pionowego na hak jaki przewidział jego producent.

Podobne Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.